#3 Znaczniki, nacinki, punkty kontrolne – czyli: żeby (s)żyło się łatwiej.

Znaczniki, nacinki, punkty kontrolne czyli ułatwiamy sobie szycie. I śmiem twierdzić, że te kilka zasad zrewolucjonizuje szycie wielu z Was. Szczególnie tych początkujących.

W odpowiedzi na Wasze pytania, które często pojawiają się w różnych miejscach, postanowiłam przybliżyć temat zszywania warstw materiałów o różnych rozciągliwościach. Często realizowany projekt tekstylny wymaga zszycia ze sobą np dzianiny i tkaniny. Dotyczy to zarówno odzieży jak i tekstyliów domowych – użytkowych.

Zasady te dotyczą np.:

  •  zszywania brzegów tkanin krojonych wzdłuż nitek wątku lub osnowy i po skosie. Brzeg krojony wzdłuż stabilnych kierunków zwykle trzyma określony wymiar, natomiast ten wykrojony po skosie samoczynnie się rozchodzi i podczas szycia wydaje się dłuższy (przyczyną jest splot tkaniny). Zszywane ze sobą odcinki nacinamy w równych odstępach np: co 1/4 długości. Przy zszywaniu dokładamy nacinki do siebie, przy mniejszych odległościach łatwiej je zszyć. Dodatkowo warstwę rozciągającą się układamy pod spodem aby ząbki transportu pomogły wdać powstający nadmiar tkaniny.  
  •  wdawania jednej warstwy materiału, której długość nie jest na tyle duża aby ją umarszczyć np.: wszywanie spódnicy czy spodni do paska. Postępujemy podobnie jak w poprzednim punkcie.
  •  zszywania łuków przeciwstawnych. Przeciwstawne łuki to trudne do zszycie elementy, dla osób początkujących często wydaje się to wręcz niemożliwe. Nacięcie brzegów w równych odstępach na obu łukach pozwala utrzymać równo obydwa elementy, na mniejszych odcinkach to dużo łatwiejsze.

Wiele z Was stosuje metodę gęstego szpilkowania czyli spinania warstw gęsto szpilkami i szycie jednocześnie usuwając szpilki po kolei. Z własnego doświadczenia wiem, że jest to niewygodne i trudne, szczególnie dla osób początkujących. W tym wpisie chciałabym Was przekonać do metody którą sama stosuję z powodzeniem i którą stosuje się jako metodę przemysłową. NACINKI – czyli znaczniki realizowane poprzez malutkie 0,5cm nacięcia na brzegach materiału. Stosuje się w celu: 

  • zaznaczenia odcinków do zszycia dwóch warstw. 
  • oznaczenia elementów, które należy ze sobą połączyć.
  • oznaczenie naszycia detali np. kieszeni.
  • zaznaczenie środka rękawa czyli miejsca wszycia w szew ramienia (rys.)
  • oznaczenie przodu rękawa.
  • wyznaczenie odcinków do marszczenia i do wszycia marszczenia.
  • oznaczenia długości rozporków.
  • oznaczenie szerokości podwinięcia.
 znaczniki, nacinki, punkty kontrolne
Przykładowe szablony.

Wszystkie te oznaczenia będę stosowała w swoich szablonach, które będą dostępne na mojej stronie do pobrania. Przy każdym projekcie ich rola i znaczenie będzie dokładnie opisane, tak aby uszycie modelu było proste, nawet dla osób początkujących.

Nie przegap kolejnych artykułów.

Jeżeli chcesz wraz ze mną przejść tą pasjonującą drogę i nauczyć się szyć krok po kroku. Korzystać z atrakcyjnych szablonów, współtworzyć ich bazę razem ze mną zapisz się na mój newsletter.

Zapraszam też na mój fp na Facebooku i do mojej grupy na Facebooku tam też otrzymasz aktualne informację na bieżąco. Zapraszam.

5 1 vote
Article Rating
Powiadom o nowych głosach w dyskusji.
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments